Sports

Sports

SPORTS ACHIEVEMENTS

STATE AND DISTRICT LEVEL SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS- 2016-17

 

S.NO

NAME OF THE GAME

POSITION

LEVEL

VENUE

1

BALL BADMINTON (MEN)

WINNER

ERODE ZONE

BIT, SATHI

2

CRICKET (MEN)

RUNNER

ERODE ZONE

NANDHA EC, ERODE

3

KABADDI (MEN)

RUNNER

ERODE ZONE

SSM, KOMARAPALAYAM

4

BASKET BALL (MEN)

THIRD

ERODE ZONE

KONGU, PERUNDURAI

5

TENNIS (MEN)

THIRD

ERODE ZONE

BIT, SATHI

6

VOLLEYBALL (MEN)

THIRD

ERODE ZONE

KONGU, PERUNDURAI

7

CHESS (WOMEN)

THIRD

ERODE ZONE

MPNMJ, CHANNIMALAI

8

CRICKET (MEN)

WINNER

DISTRICT ‘B’ DIVISION

SBP, NAMAKKAL

9

CRICKET (MEN)

WINNER

INTER- DISTRICT

ANGEL EC, TIRUPUR

10

FOOT BALL (MEN)

RUNNER

STATE

SURYA EC,PERUNDURAI

11

FOOT BALL (MEN)

RUNNER

STATE

PA EC, POLLACHI

12

FOOT BALL (MEN)

THIRD

INTER –DISTRICT

HINDUSTHAN CE, COVAI

13

GYMNASTICS (MEN)

WINNER

DISTRICT CM TROPHY ,

ARIYALUR

 

SPORTS ACHIEVEMENTS

DISTRICT ATHLETIC ACHIEVEMENT 2016-17

 

S.NO

 

 

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

EVENTS

POSITION

LEVEL

1

R. VENKATESH

AUTO/IV

JAVELIN

GOLD MEDAL

ERODE ZONE

2

P .PRAVENRAJ

CSE/I

POLE VAULT

GOLD MEDAL

ERODE ZONE

3

A. R.MANJUPARKAVEE

ECE/III

JAVELIN

GOLD MEDAL

ERODE ZONE

4

M. ARUNA

CSE/IV

HIGH JUMP

SILVER MEDAL

ERODE ZONE

LONG JUMP

BRONZE MEDAL

ERODE ZONE

5

M. MADUVANTHI

CSE/III

HIGH JUMP

BRONZE MEDAL

ERODE ZONE

400MTS HURDLES

BRONZE MEDAL

ERODE ZONE

6

R. PRAVENRAJ

CSE/I

POLE VAULT

GOLD MEDAL

DISTRICT CM TROPHY , ARIYALUR

 

 INTER DISTRICT MARATHON

 

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

EVENTS

POSITION

LEVEL

1

D. ARAVIND

MECH/II

5KM, MARATHON

III

INTER DISTRICT

2

V. SPANGLER DIAZ

CSE/III

5KM,  MARATHON

VI

INTER DISTRICT

3

K. MAHENDRAN

CIVIL/I

5KM,  MARATHON

VII

INTER DISTRICT

4

R. NAVEEN KUMAR

CSE/I

5KM,  MARATHON

XI

INTER DISTRICT

5

K. POOVARASAN

CSE/II

5KM,  MARATHON

X

INTER DISTRICT

 

 

 

SPORTS ACHIEVEMENTS

DISTRICT ATHLETIC ACHIEVEMENT 2016-17

 

INTER –ZONE ACHIEVEMENT

 

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

NAME OF THE GAME

POSITION

VENUE

1

A.R.MANJU PARKAVEE

ECE/III

BOXING

GOLD MEDAL

PAAVAI EC, NAMAKKAL


STATE LEVEL ACHIEVEMENT

 

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

NAME OF THE GAME

POSITION

VENUE

1

A.R.MANJU PARKAVEE

ECE/III

WUSHU

GOLD MEDAL

COIMBATORE

 

SOUTH -ZONE & NATIONAL SELECTED PLAYER

 

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

NAME OF THE GAME

VENUE

1

A.R.MANJU PARKAVEE

ECE/III

BOXING

PUNJAB

2

A.R.MANJU PARKAVEE

ECE/III

WUSHU

JHARKHAND

 

  • Anna University Erode Zone -12 Level Sports and Games Men and Women Over all Fourth Place

HOSTED GAME

  • FOOT BALL (MEN) – ERODE ZONE LEVEL

 

SPORTS ACHIEVEMENTS

STATE AND DISTRICT LEVEL SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS- 2015-16

S.NO

NAME OF THE GAME

POSITION

LEVEL

VENUE

1

BADMINTON (MEN)

THIRD

ZONE

KSRCT

2

BASKET BALL (MEN)

THIRD

ZONE

KONGU EC

3

CRICKET (MEN)

THIRD

ZONE

NANDHA CT

4

CRICKET (MEN)

RUNNER

NAMAKKAL DISTRICT

SPB COLONY

5

BADMINTON (MEN)

THIRD

STATE

MEPCO CE, SIVAKASI

6

HOCKEY (MEN)

RUNNER

DISTRICT CM-TROPHY

NAMAKKAL

7

FOOT BALL (MEN)

RUNNER

DISTRICT CM-TROPHY

NAMAKKAL

8

BOXING (WOMEN)

THIRD

INTER – ZONE

KONGUNADU EC, THOTTIYAM

  

DISTRICT ATHLETIC ACHIEVEMENT 2015-16

 

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

EVENTS

POSITION

LEVEL

1

R. VENKATESH

AUTO/III

JAVELIN THROW

GOLD MEDAL

ERODE ZONE

2

M. ARUNA

CSE/III

HIGH JUMP

GOLD MEDAL

ERODE ZONE

3

M.ARUNA

CSE/III

LONG JUMP

BRONZE MEDAL

ERODE ZONE

4

P.MEHALA

CSE/IV

HAMMER THROW

BRONZE MEDAL

ERODE ZONE

5

M. MADUVANTHI

CSE/II

400MTS HURDLES

BRONZE MEDAL

ERODE ZONE

 

NATIONAL LEVEL ATHLETICS ACHIEVEMENTS 2015-2016

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

Event

Position

Venue

1

R.VENKATESH

AUTO/III

JAVELIN THROW

GOLD MEDAL

MRC, ARIYALUR

2

R.VENKATESH

AUTO/III

SHOT PUT

SILVER MEDAL

MRC, ARIYALUR


HOSTED GAME

  • TABLE TENNIS (MEN) – ERODE ZONE LEVEL
  • TABLE TENNIS (WOMEN) – ERODE ZONE LEVEL

 

SPORTS ACHIEVEMENTS

S.NO

NAME OF THE GAME

POSITION

LEVEL

VENUE

1

BADMINTON (MEN)

RUNNER 

ZONE

KSRCE

2

BALL BADMINTON (WOMEN)

RUNNER

ZONE

VELLALAR EC, THINDAL

3

BALL BADMINTON (MEN)

THIRD

ZONE

ESEC, ERODE

4

BASKET BALL (MEN)

THIRD

ZONE

BIT, SATHI

5

BOXING (WOMEN)

WINNER

INTER- ZONE

KLN. SIVAGANGAI

6

WRESTLING (MEN)

WINNER

STATE

SALEM

 

 

STATE AND DISTRICT LEVEL SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS- 2014-15

DISTRICT AND STATE ATHLETIC ACHIEVEMENTS

 

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

EVENTS

POSITION

LEVEL

1

U.RAJARAJAN

MECH/III

5000mts

Gold medal

ZONE

2

R.VENKATASH

AUTO/II

Javelin throw

Gold medal

ZONE

3

M.ARUNA

CSE/II

High jump

Gold medal

ZONE

4

K.KIRUTHIKA

CSE/II

Shot put

Silver medal

ZONE

5

G.NISHOK RAM

ECE/II

20km walk

Silver medal

ZONE

6

N.KARTHIK

AUTO/II

800mts

Silver medal

ZONE

7

M.DINESH KUMAR

ECE/III

Triple jump

Bronze medal

ZONE

8

R.GOWTHAM

MECH/II

110mts hurdles

Bronze medal

ZONE

9

M.MOHANA PRASAD

ECE/II

10000mts

Bronze medal

ZONE

10

R.VENKADESH

AUTO/II

Javelin throw

Bronze medal

STATE

10

R.MANJU PARKAVI

ECE/I

4*400mts relay

Bronze medal

ZONE

11

M.PAVITHIRA

ECE/II

12

R.DIVIYA PRIYA

ECE/II

13

S.PRIYADHARSHINI

CSE/I


HOSTED GAME

  • BADMINTON (MEN & WOMEN ) – ERODE ZONE LEVEL

 

SPORTS ACHIEVEMENTS

S.NO

NAME OF THE GAME

POSITION

LEVEL

VENUE

1

BADMINTON (MEN)

WINNER

ZONE

KSRCE

2

VOLLEYBALL (MEN)

RUNNER

ZONE

ASSURE CE

3

BADMINTON (WOMEN)

Third

ZONE

KSRCT

4

BALL BADMINTON (MEN)

THIRD

ZONE

EXCEL CET

5

BADMINTON (WOMEN)

THIRD

INTER-ZONE (COMBINE TEAM)

PSNA, DINTUKKAL

 

 

STATE AND DISTRICT LEVEL SPORTS AND GAMES ACHIEVEMENTS- 2013-14

DISTRICT AND STATE ATHLETIC ACHIEVEMENTS

S.NO

STUDENTS NAME

DEPT.

/YEAR

EVENTS

POSITION

LEVEL

1

T.NARMATHA

ECE/III

100MTS

GOLD MEDAL

ZONE

2

U.RAJARAJAN

MECH/II

5000MTS

SILVER MEDAL

ZONE

3

M.ARUNA

CSE/I

HIGH JUMP

SILVER MEDAL

ZONE

4

T.KARTHICK

ECE/IV

10000MTS

SILVER MEDAL

ZONE

5

P.MAGALA

CSE/III

1500MTS

BRONZE MEDAL

ZONE

6

P.K.SANGEETHA

CSE/III

LONG JUMP

BRONZE MEDAL

ZONE

7

K.KIIRUTHA

CSE/I

SHOT PUT

BRONZE MEDAL

ZONE

 

HOSTED GAME

  • TABLE TENNIS MEN– ERODE ZONE LEVEL